News

AmCham

Members Spotlight

Current number of members127
  • Xerox
  • Efes Vitanta Moldova Brewery
  • Avon Moldova
  • KVG LLC
  • MAIB
  • Turcan Cazac Law Firm
  • FinComBank
  • Comertbank
  • BPay
  • Mary Kay Moldova
  • KPMG Moldova
  • PricewaterhouseCoopers (PwC) Moldova
  • Red Union Fenosa
  • Imunotehnomed
  • Tacit Knowledge
  • EY Moldova
  • Schoenherr Attorneys at Law
  • QIWI Moldova
  • Aventus Finance
  • Ellation
  • NCH Advisors INC,  Representative Office in the Republic of Moldova
  • Edenred MD
  • Mentor Express
  • Orhei-Vit
  • P.A.A. Tax, Legal, Accounting
  • Baker Tilly
  • JT International Trading
  • Glass Container Company
  • Trans Oil Group of Companies
  • Victoriabank
  • Business Class
  • Molsalvia
  • Indra Sisteme
  • Coca-Cola Hellenic Moldova
  • Deloitte
  • Mixbook
  • Elicio NV
  • Nefis
  • British American Tobacco - Moldova
  • Prime Capital
  • Visa
  • Up Moldova
  • Philip Morris Sales & Marketing
  • Primo Contatto Multilingual Contact Center
  • Mastercard
  • Rompetrol Moldova
  • Bemol Retail
  • Danube Logistics, Giurgiulesti International Free Port
  • Prograin Organic
  • BDR Associates-Strategic Communication
  • Orange
  • Sudzucker Moldova
  • Vernon David
  • Banca Comercială Română Chişinău
  • Carlsberg
  • Best Western Plus Flowers Hotel
  • Microinvest
  • Total Leasing & Finance
  • Express Leasing
  • Rural Finance Corporation
  • Bayer
  • MAIB-Leasing
  • DHL Moldova
  • Chemonics International
  • Abbott
  • Trigor AVD
  • Pedersen & Partners
  • Credit Rapid
  • Iute Credit
  • Brodsky Uskov Looper Reed & Partners
  • SANOFI
  • Easy Credit
  • Monicol
  • Efrim, Roșca & Associates BAA
  • Kozlovna
  • Gebauer & Griller Cables and Wires
  • Lafarge Ciment (Moldova) S.A.
  • Herbalife Nutrition
  • Petrom Moldova
  • DRA Draexlmaier Automotive
  • Incaso
  • Indigo Ogilvy
  • ACI Partners
  • Grawe Carat Asigurari
  • Metro Cash & Carry Moldova
  • DAAC Hermes
  • Orbico Moldova
  • Pegas
  • Gladei & Partners
  • Nestle Products Export Corporation
  • Agro Mester HD
  • Takeda Pharmaceutical
  • Berlin-Chemie / Menarini
  • Tetis International CO
  • CA Donaris Vienna Insurance Group SA
  • Le Bridge Corporation Limited
  • Grant Thornton
  • Autodoctor
  • Politrans
  • BDO Moldova
  • Moldcell
  • Rihpangalfarma
  • BT Leasing MD
  • Dita Estfarm
  • Electra Norte Molwind
  • BASS Systems
  • Moore Stephens KSC
  • Oriflame International
  • Fagura
  • Infodebit Credit Report
  • Ritlabs
  • 7Reasons
  • Lear Corporation
  • CashPoint
  • Novo Nordisk A/S Representative Office Moldova
  • HR-Consulting
  • MT International Group
  • Mikro Kapital
  • Rogob
  • DAS Solutions
  • Sebo
  • Europlast-Chisinau
  • Paynet Services
  • Sixt Rent a Car
  • Cobzac & Partners
  • Forward International
  • Valah

Job Center

American Chamber of Commerce in Moldova is dedicated to helping businesses grow by assisting them in locating staff with the highest level of skills and a positive attitude. Taking into consideration AmCham’s exposure to a high profile audience, we hope that the new service will be helpful for your HR recruitment efforts.

If you are an AmCham member and have a job opening you would like to advertise within the AmCham community, simply e-mail your offer to Ina Trifan, Communication Specialist at inatrifan@amcham.md.

Company Position Status
Moldcell Reprezentant Suport Vînzări Corporative în Chișinău open

Anunțăm pe intern și extern poziția vacantă de Reprezentant Suport Vînzări Corporative în orașul Chișinău. Responsabilitățile de bază vor consta în menținerea și dezvoltarea clienților corporativi existenți în scopul de a atinge obiectivele strategice ale companiei și de a crește volumul total de vânzări.

Responsabilități de bază:

• Menținerea și dezvoltarea relațiilor de afacere cu clienții corporativi activi;
• Oferirea suportului proactiv reprezentanților B2B;
• Oferirea suportului în procesul de conectare, dezvoltare;
• Administrarea facturilor;
• Raportare periodică la solicitare.

Competențe și studii:

• Studii superioare (Business, Management sau Economie);
• Experiență în vânzări sau deservire clienți de cel puțin 2 ani;
• Permis de condurece (cat. B) și experiență;
• Vorbire fluentă în limbile română și rusă; cunoașterea limbii engleze la nivel mediu de conversații.

Profilul personal al candidatului:

• Abilități analitice, de comunicare și negociere;
• Priceput la rezolvarea conflinctelor;
• Responsabil, organizat și orientat spre nevoile clientului, precum și spre atingerea rezultatului;
• Punctual, atent la detalii și capabil de a respecta termenii prestabiliți.

Notă:

Dacă ești interest(ă) de acest post și corespunzi cerințelor de mai sus, expediază CV-ul tău la adresa de email vacancy@moldcell.md
Dacă nu ești interesat, dar poți recomanda vreun prieten care ar fi potrivit pentru acest post, nu ezita sa ne transmiti un numar de contact. ;)

Îți mulțumim!

CashPoint Specialist superior verificare date (team-leader) open

Specialist superior verificare date (team-leader) - 10 000 lei ( program 8 ore/zi, luni-vineri)

Cerințe față de candidat:
- Studii superioare financiare, economice;
- Abilităţi bune de utilizare a PC (Word, Excel Internet, etc.);
- Experienta similara min.1 an
- Abilități de analiză, sinteză și adoptarea deciziilor cu promptitudine
- Capacitate de a gestiona echipa, fire energica si pozitiva
- Calitati profesionale privind gestionarea lucrului, a rezultatelor, a planurilor, viziuni de reformare etc.
- Stabilirea și implementarea strategiilor de vânzare pentru companie
- Cunoașterea obligatorie a limbilor romîna și rusa.

Compania oferă:
- Orar de lucru stabil (de luni pina vineri, 8 ore/zi, pauza de masa 1 ora);
- Carieră avantajoasă în Compania lider pe piața financiară;
- Angajarea oficială;
- Oficiul amplasat in centrul capitalei
- Remunerarea lunară, cu potential de crestere.

Persoanele cointeresate vor expedia CV-ul pe adresa hr@cashpoint.md sau contactați-ne la numărul de telefon 062199953.

Moldcell Pricing and Offering Specialist open

We announce a new vacant position of Pricing and Offering Specialist. The main responsibilities will include B2B reporting activities, presales analysis, and market analysis, pricing and offering strategy.

Main responsibility areas:
• Analyzes pricing data and develops forecasts and models;
• Determines Pricing and Marketing Strategies;
• Monitors industry trends and develops pricing tools;
• Prepares daily, weekly and upon request B2B Reports;
• Forecasts and follows up Sales Plans (subscriptions, revenue, services);
• Provides presales, price modeling and simulations activities;
• Provides strategy forecast, follow-up, adjustment towards company targets;
• Supporting SAP, CRM activity.

Qualification and experience required:
• Preferred Education: Economic profile specialties and/or Marketing;
• Reporting, strategy planning, marketing experiences would be an advantage.

Personal Profile:

• Analytical skills and strategic thinking;
• Flexibility and stress tolerance
• Proficiency with analytical and presentation tools (Excel, Access, Power Point, BI, etc.)
• Excellent communication and presentation skills in Romanian, Russian and English;
• Responsible, accurate, result-oriented.

Note:

If you are interested in and meet the above requirements, send your CV to the email address vacancy@moldcell.md
Thank you!

2019 AmCham General Sponsors

FinComBank MAIB NCH SEBO